Szlifierka do gładzi zwana potocznie żyrafą jest produktem przystosowanym do szlifowania ścian i sufitów zbudowanych z płyt gipsowo-kartonowych pokrytych gładzią gipsową.
Rys. Szlifierka bezpyłowa do gipsów
W konstrukcji szlifierek bezpyłowych stosuje się system odpylający, który służy do podłączenia szlifierki do odkurzacza przemysłowego. System ten pozwala znacznie ograniczyć pylenie podczas długich godzin pracy.
Praktycznie każda szlifierka do gipsów jest wyposażona w wysięgnik, pozwalający operatorowi szlifowanie ścian i sufitów w zasięgu do 3,0 - 3,5 m. Dla szlifierek z rozsuwanym korpusem odległość może wzrosnąć o dodatkowe 30-40 cm. Jako maszyny alternatywne występują szlifierki do gładzi bez wysięgnika o długości całkowitej do 50 cm. Są to zarówno krótkie modele tradycyjnych żyraf ze wszystkimi atrybutami długich modeli szlifierek bezpyłowych jak podpięcie węża odpylającego, czy odpinana/ścięta krawędź oraz modele stworzone jako krótkie szlifierki jak model 20000 z linii produktów Rokamat z 2 tarczami pracującymi przecibieżnie.
Rys. Szlifierka do gładzi gipsowych rozsuwana
Ruchoma głowica szlifierki do gipsów pozwala na operowanie na dowolnej powierzchni ściany, sufitu czy nawet podłogi. Podejście do krawędzi ściany jest możliwe tylko w modelach z odpinaną lub ściętą krawędzią obrzeża szczotkowego lub w przypadku modeli z wymiennymi głowicami jak Np. w modelu Flex Vario.
Zastosowanie odpowiedniego krążka ściernego, siatki ściernej czy tarcz ściernych jak np. tarcze metalowe z nasypem korundowym (tylko do szlifierek z mocnymi głowicami jak Rokamat 60000), umożliwia usuwanie farb lub kleju z tynków i powierzchni metalowych. Dla większości maszyn szlifowane powierzchnie powinny być suche, aby mokry gips nie zapychał filtrów odkurzacza oraz porów siatek szlifujących. Ważne jest aby nie szlifować wilgotnego gipsu szlifierkami, które mają silnik umieszczony przy głowicy szlifującej. Może to powodować problemy z silnikiem i w konsekwencji jego konieczną wymianę.
Zastosowanie szlifierek bezpyłowych:
- wygładzanie powierzchni
- szlifowanie ścian i sufitów
- prace wykończeniowe i renowacyjne
- szlifowanie tynków,
- zdzieranie zadziorów betonowych,
- zdzieranie farb,
- wyrównywanie powierzchni.
Różnice konstrukcyjne szlifierek do gipsów:
1. z silnikiem przy tarczy
2. z linką i silnikiem na korpusie maszyny
3. z linką i silnikiem przypinanym do paska – patent marki Rokamat.
4. z linka i silnikiem przypinanym do paska z dwoma przeciwbieżenie
obracającymi się głowicami – Rokamat Chameleon 20000
Typy stosowanych głowic w szlifierkach bezpyłowych:
1. Okrągłe o średnicy 225-230 mm - 90% modeli na rynku.
2. Okrągłe 200mm – głowica podwójna w Rokamat 20000.
3. Trójkątne – wykorzystywane w model FLEX VARIO.
Firma Flex wprowadziła model szlifierki bezpyłowej, który pozwala na używanie jednego korpusu i działanie na wymiennych głowicach. Do wyboru są głowice okrągłe i trójkątne. Głowice trójkątne są bardzo przydatne przy szlifowaniu narożników i kątów ścian.
W szlifierkach bezpyłowych innych producentów jako rozwiązanie standardowe stosowane są ścinane lub odpinane krawędzie obrzeży szczotkowych przy głowicach. Coraz rzadziej spotyka się głowice z zamkniętym obrzeżem szczotkowym. Marka Rokamat wycofała się całkowicie z produkcji obrzeży zamkniętych, ponieważ ścięte pozwalają na zoptymalizowanie siły ssącej i zwiększenie cyrkulacji powietrza, co pozytywnie wpływa na usuwanie szlifowanego gipsu.
Jedyną szlifierką Rokamat, która nie ma ścinanej krawędzi jest Rokamat 20000 Chameleon. Jest to maszyna uniwersalna, która poprzez możliwość zastosowania wielu tarcz i rozwiązań nie służy jedynie do szlifowania gładzi, tynków i gipsu. Poprzez użycie innych tarcz można nią także: zdzierać farby , zdzierać tapety, wygładzać i szlifować beton, czyścić szalunki oraz zacierać tynk cementowo-wapienny.
Jeżeli weźmiemy pod lupę budowę szlifierki do gipsów, pierwsze rozwiązanie napędu jakie nam przyjdzie do głowy to umieszczenie silnika na głowicy. Rozwiązanie to nie jest złym pomysłem jednak ma swoje plusy i minusy. Do plusów niewątpliwie należy brak linki przenoszącej napęd, która często w innych modelach jest wymieniana. Do minusów należy narażenie silnika na zapylenie oraz utrudniona praca przy suficie. Tutaj pojawia się także dodatkowy problem z dokładnym przyłożeniem krążka ściernego, ponieważ waga silnika zaczyna wywierać nacisk na przeciwną krawędź. Przy szlifowaniu ścian efekt nie jest odczuwalny , jednakże może być problemem przy szlifowaniu sufitów. Biorąc pod uwagę wady wynikające z konstrukcji można pomyśleć o wyeliminowaniu silnika z rejonów głowicy.
Umiejscowienie jednostki napędowej na korpusie maszyny wydaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem dającym optymalny stosunek wagi do środka ciężkości jednak to rozwiązanie wymusza zastosowanie wałka giętkiego przenoszącego napęd . Wygoda pracy zależy w dużej mierze od idealnego wyważenia maszyny. Z naszej strony polecamy model GS 225U marki Catch&Match , który mimo sporej wagi 4,5 kg zasługuje na uwagę poprzez idealne wyważenie maszyny. Dodatkową zaletą jest możliwość założenie dodatkowego uchwytu poprawiającego jakość i komfort pracy.
Kolejnym rozwiązaniem jest patent marki Rokamat, która wyeliminowała problem silnika w maszynie. Silnik w tym rozwiązaniu zostaje przypięty do paska spodni, napęd przenoszony jest wałkiem giętkim w osłonie i cała waga silnika zostaje wyeliminowana z rąk operatora. Maszyna waży 2,5kg co przy pracy ponad 8 kg znacznie odciąży operatora szlifierki do gładzi.
Przy pracy ze szlifierkami do gipsów należy pamiętać o:
- konieczności pracy z odkurzaczem
- konieczności smarowania linki ( zerwanie linki może uszkodzić pancerz)
- wymianie szczotek w silnikach
- przedmuchiwaniu szlifierki po skończonej pracy najlepiej kompresorem aby ograniczyć dostawanie się i osadzaniu się pyłu z gładzi.
- regularnej wymianie papierów i siatek szlifujących.
- nie dociskaniu szlifierek bezpyłowych do ścian.
Zdjęcia, linki:
Zdjęcia pochodzą z stron:
- producenta szlifierek i zacieraczek Rokamat (http://www.rokamat.com.pl)
- sklepu internetowego firmy Spinex Sp.J. (http://www.sklep.spinex.pl).
Wszystkie wymienione w artykule szlifierki do gipsu, akcesoria oraz części zamienne można kupić w
naszym sklepie internetowym pod adresem:
http://www.sklep.spinex.pl/katalog/kategoria/19/szlifierki-do-gipsu-tynku-betonu