Pojemniki ciśnieniowe

Pojemniki ciśnieniowe wykorzystywane są do natrysku cieczy lub mas w przedziale ciśnienia od 0,5 do 5 bar. Zawór bezpieczeństwa jest ustawiony na 5,5 bar.

Możliwości konfiguracji:

  • wyjście górne 1/4"
  • wyjście dolne 3/8"
  • zbiornik bez mieszadła
  • z mieszadłem ręcznym
  • z mieszadłem pneumatycznym zasilanym z kompresora.
  • litraż pojemnika od 2 do 60l.

Wyjście górne używane jest do natrysku materiałów o mniejszej gęstości jak lakier, bejce, w przemyśle spożywczym lukier itp. Wyjście górne sprawdza się również przy farbach standardowej gęstości. Przy tym rodzaju wyjścia można zastosować wiadro z materiałem co bardzo pomaga w skróceniu czasu czyszczenia pojemnika.

Wyjście dolne ze względu na większą średnicę, pozwala na podawanie gęstszych materiałów jak masy szpachlarskie, tapety natryskowe itp. Dodatkowo wyjście dolne nie wymusza transportu materiału do góry, tylko zaciąga materiał z samego dna. Uniemożliwia to stosowanie wiadra z materiałem, jednak pozwala na transport cięższych materiałów.

Mieszadło wybieramy zgodnie z przeznaczeniem. Jeżeli będziemy natryskiwać materiały nie wymagające mieszania można ograniczyć koszty i wybrać opcję bez mieszadła. Taka opcja ma otwór zabezpieczony korkiem, który pozwala na założenie dowolnego rodzaju mieszadła w przyszłości. Jeżeli będziemy potrzebowali od czasu do czasu przemieszać materiał przed lub podczas natrysku, najrozsądniej będzie wybrać opcje z mieszadłem ręcznym. Mieszadło pneumatyczne przyda się gdy będziemy potrzebowali stałych obrotów mieszania podczas ciągłego nakładania materiału, jednak nie jest zalecane dla tapet natryskowych multicolor. W tym wypadku zaleca się używanie mieszadła ręcznego, które nie ma stałych obrotów i nie napowietrza materiału podczas natrysku.


Rys. Pojemnik ciśnieniowy w najbardziej rozbudowanej konfiguracji: mieszadło pneumatyczne, wyjście dolne z zastosowanymi reduktorami i nierdzewną armaturą.

Pojemniki ciśnieniowe mogą służyć jako tańsza alternatywa dla agregatu hydrodynamicznego w kwestii malowania i narzucania szpachli. Dodatkowym atutem jest możliwość natrysku tapet multicolor itp. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu dyszy w okolicach 2,5-3,0 mm oraz pracy na niskim ciśnieniu. Pojemniki ciśnieniowe są bardzo proste w swojej konstrukcji, więc nie ma problemów z eksploatacją, częściami zamiennymi itp. Standardowe podłączenia na gwintach calowych dają możliwość szybkiej adaptacji w miejscu pracy. Zbiorniki są bardzo dobrej jakości co znacznie obniża koszty eksploatacyjne i nie wymusza kupowania kolejnych części zamiennych.

Do prawidłowego funkcjonowania pojemnika ciśnieniowego jako agregatu malarskiego niskociśnieniowego potrzebne są:


Rys. Pistolet malarski z wyprowadzonymi wężami malarskimi. Wąż czarny materiał, wąż czerwony powietrze.

  1. Kompresor, który powinien mieć wydajność w okolicach 200-400 l/min w zależności od zastosowanej dyszy w pistolecie. Jeżeli użyta sprężarka nie jest bezolejowa, należy zastosować separator oleju oraz osuszacz likwidujący wilgoć. Kompresor zasila zbiornik wytwarzając w nim zadane ciśnienie i umożliwia proces natrysku. W przypadku mieszadła pneumatycznego sprężarka podaje dodatkowe powietrze pozwalające na stały obrót mieszadła.
  2. Przewody ciśnieniowe, mają za zadanie doprowadzić powietrze od kompresora do pojemnika oraz od pojemnika do pistoletu. Najczęściej są montowane na standardowe złącza ciśnieniowe.
  3. Przewód materiałowy, służy do transportu materiału ze zbiornika do pistoletu. Zazwyczaj wymaga redukcji gwintu ze względu na wybór wyjścia (górne lub dolne). Standardowo jest sprzedawany w odcinkach 4,5m, co jest wygodne, ponieważ można je ze sobą łączyć nyplem ze stali nierdzewnej. Maksymalna długość przewodu materiałowego zależy od wydajności kompresora, oraz gęstości natryskiwanego materiału.
  4. Pistolet malarski, ze względu na wybór pojemnika ciśnieniowego, powinien mieć wyjście dolne i odpowiednio dobraną dyszę. Do pistoletu podłączamy przewody: ciśnieniowy i materiałowy. Oba węże wychodzą bezpośrednio z pojemnika.

W zależności od aplikowanego materiału w pistoletach używa się dysz od 0.8mm do 6.0mm. Najmniejsze średnice są wykorzystywane do lakierów i bejc. 1.5mm do 2.5mm zazwyczaj wykorzystuje się do farb, powyżej 2.5mm do 3.0 mm do tapet natryskowych. Większe wartości od 3.0 mm do 6.0mm wykorzystywane są do natrysku cięższych farb oraz mas szpachlowych, których gęstość jest bardzo duża i przerasta możliwości standardowego agregatu malarskiego.

Rys. kompletny zestaw malarski marki GRACO z zastosowanymi reduktorami i filtrami.

Parametryczne porównanie systemów malarskich:

   Pojemnik ciśnieniowy
(powietrzny)   
Agregat malarski hydrodynamiczny
(bezpowietrzny)  
Ciśnienie 0.5-5.0 bar 160-210 bar
Rozmiary dyszy 0,8mm – 6,0mm 0,007"-0,065"
(0,18mm-1,65mm)
Zasilanie Zależne od modelu kompresora Elektryczne, spalinowe
Średnica węży 5.0 mm – 8.0 mm 1/4 i 3/8"
Zapotrzebowanie powietrza 200-400 l/min -

 



 

STARE, ZNISZCZONE MEBLE?

Z naszymi produktami wrócą do życia!

Oferujemy Ci produkty, które pomogą Ci w tym zadaniu.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI! +48 227531161
SPRAWDŹ NASZ SKLEP
Modern Masters
Rust-Oleum
Rokamat
Owatrol
Pro-Spray
PintyPLUS
Zinsser
Gentilin
Berizzi
Pro-Kitt
Tecnover
Zinsser