Pędzle malarskie:Część pierwsza rodzaje pędzli

Rodzaje pędzli malarskich.

Pędzle malarskie są najczęściej wybieranymi narzędziami do poprawek, gruntowania, precycyjnych kształtów czy odcięć. Temat jest bardzo obszerny, także podzielę go na klika częci. W pierwszej postaramy się Wam przybliżyć podział pędzli. Następnie opiszemy zastosowanie poszczególnych typów pędzli. Skupimy się na pędzlach do zastosowań budowlanych i dekoracyjnych. Nie będziemy skupiali się na pędzlach artystycznych. Jedynym zahaczeniem o dział "artystyczny" będą pędzle z "włosiem" gąbkowym. Są bardzo uniwersalne i ostatnio coraz częściej doceniane. Przez naszych klientów często używane do dekorowaniamebli farbami kredowymi.

Najczęściej używany podział pędzli:

Stosowane rodzaje włosia (szczeciny):

-z włosiem naturalnym,

-z włosiem sztucznym,

-pędzle gąbkowe.

Podział pędzli do zastosowań ogólnych

- Ławkowiec

- Tapeciak

- Pędzel Angielski

- Pędzel akrylowy

- Krzywak

- Pędzel okrągły

- Pędzel do szprosów

- Pedzel do pasków

- Pędzel owalny

- Pędzel do lakierowania podłóg
- Pędzle gąbkoweŁawkowiec to największy rodzaj pędzla o długim najczęściej naturalnym włosiu. Jest szeroki co pomaga pokrywać duże powierzchnie.Pozostawia fakturę i widoczne przeciągnięcia. Efekt często spotykany na drewnianych ławkach.

 

Tapeciak, to mniejsza odmiana ławkowca. Charakteryzuje się którszym włosiem najczęściej naturalnym, ale zdarzają się też syntetyczne. Główne zastosowanie to nanoszenie kleju podczas przy tapetowaniu.

Pędzle angielskie to pędzle o pochodzeniu naturalnym lub syntetycznym o średniej długości włosia. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem. Jest to największa grupa pędzli, najczęściej używana. Mogą służyć do precyzyjnego malowania i domalowywania. Dedykowane do malowania farbami wysokogatunkowymi i cieczami, które wymagają idealnego rozprowadzania bez smug i zacieków.

Pędzel akrylowy. Jest to rodzaj pędzla angielskiego z mieszanym włosiem syntetycznym i naturalnym lub w całości syntetyczny, Włosie akrylowe nie jest tak porowate jak włosie naturalne więc farba jest lepiej osadzona na końcówkach. Dobrze sprawdza się na nierównych i chropowatych powierzchniach. Ponieważ nie skleja się i dokładnie pokrywa materiał.

Krzywak. Czyli pędzel prosty z zakrzywioną końcówką, głownie stosowany do malowania kaloryferów.

Pędzel okrągły. Pędzel mniejszy od pędzla płaskiego. Włosie można formować w szpic. Jest również używany do precyzyjnych wymalowań. Może służyć także do malowania dużych powierzchni. Bardzo uniwerslany.

Pędzel do szprosów. Jest to odmiana pędzla okrągłego, który ma już uformowane włosie w szpic.


Pędzelki do pasków
. Pędzel płaski do odcinania kolorów i malowania precyzyjnych pasów. Charakteryzuje się dużą precyzją i małymi wymiarami do około 40mm.


Pędzel owalny
. Bardzo uniwersalny pędzel łączący w sobie zalety pędzla płaskiego i okrągłego. Pozwala na szybkie pokrywanie dużych powierzchni, ale tez na precyzyjne odcinanie kolorów. W zależności od sposobu trzymania można płynnie przechodzić między różnymi szerokościami pędzla.


Pędzel do lakierowania podłóg. Jesto szeroki i płaski pędzel, z długim włosiem, który jest opdpowiedni do lakierów wodnych, rozpuszczalnikowych i chemoutwardzalnych. Śłuży do tworzenia gładkiej powierzchni bez zacieków plam i śladów włosia.

Pędzel gąbkowy – należy do grupy pędzli artystycznych, jednak ze względu na "włosie" czyli w tym wypadku gąbkę, może mieć również zastosowanie w postarzaniu mebli. Świetnie nadaje sie do pokrywania powierzchni oraz do topowania. Przydatny podczas wykańczania mebli itp. Jak widać pędzel artystyczny może też mieć zastosowanie przy małym remoncie i poprawkach.STARE, ZNISZCZONE MEBLE?

Z naszymi produktami wrócą do życia!

Oferujemy Ci produkty, które pomogą Ci w tym zadaniu.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI! +48 227531161
SPRAWDŹ NASZ SKLEP
Modern Masters
Rust-Oleum
Rokamat
Owatrol
Pro-Spray
PintyPLUS
Zinsser
Gentilin
Berizzi
Pro-Kitt
Tecnover
Zinsser