Artykuł

Czy zastanawialiście się już kiedyś jaki nowy pistolet do agregatu wybrać? Jeśli tak to musiscie odpowiedzieć na podstawowe pytania, a ten mały poradnik Wam to umożliwi:
- podstawowe pytanie: jaki pistolet?
- z jakim gwintem?
- jakie przyłącze węża?
- czy podane ciśnienie wystarczy?
Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania, tak, żebyście nie mieli żadnych problemów przy zmianie starego pistoletu malarskiego.

    Pistolety do agregatów malarskich to pistolety działające na bardzo dużym ciśnieniu. Standardowo 200bar, podczas natrysku najczęściej 160-170 bar. Są to pistolety do natrysku bezpowietrznego (airless). Nie nalezy ich mylić z pistoletami malarskimi podpinanymi pod kompresor, ponieważ te prcują na ciśnieniu w okolicach 1-5 bar. Pistolety na niskie ciśnienie pod kompresor można rozpoznać po dużym rzekroju dyszy ( w okolicach 0,5mm-8.0mm) oraz szybkozłączce przyłączeniowej do węża z powietrzem. Pistolety wysokociśnieniowe pod agregty malarskie typu airless mają o wiele mniejsze dysze (w zakresie 0,02mm-0,15mm) i węże przykręcane.

Jaki mam gwint w pistolecie?

    Stanardowe pytanie przy zmianie osłony dyszy czy przedłużki malarskiej. W pistoletach typu Airless wyróżniamy 2 typy gwintów 7/8" i 11/16" Na zdjęciu poniżej widać różnicę w średnicy, a w tabeli poniżej zmierzoną wielość.
Rys. Porównanie gwintów montażowych osłony dyszy od lewej 7/8" i 11/16"



11/16" (ok 17,4mm)
7/8" (ok 21,4mm)

    Obydwa gwinty można dowolnie redukować i poszerzać, za pomocą dedykowanych redukcji lub adapterów. Nie ma jednoznacznie powiedziane, który standard jest do czego lepszy, producenci produkują najczęściej obydwa rozmiary. W ostatnich latach zdecydowanie bardziej popularnym rozmiarem jest gwint większy 7/8" propagowany przez Pro-Spray, Graco Titan. Gwinty 11/16" wyztępują w niektórych modelach Wagnera.

Jakie mam przyłącze węża?

    Wyróżniamy dwie średnice przyłączy węża 1/4" i 3/8" przedstawione na zdjęciu poniżej:

Rys. Od lewej gwint przyłącza węża 1/4" i 3/8"

Warto pamiętać, że oznaczenia 1/4" i 3/8" nie oznaczają bezpośrednio średnicy gwintów.
Przyłącze oznaczone 1/4" ma realnie średnicę około 13mm (a nie 6,3mm ), natomiast rozmiar opisywany 3/8" to średnica zewnętrzna 15,7mm a nie 9,53mm jak wskazywałby przelicznik z cali na mm.
- Przyłącze 1/4" to przekrój stosowany do standarowych zastosowań, czyli do malowania farbą wewnątrz, malowania elewacji itp. Sprawdza się zarównoprzy farbach jak i lakierach.
- Przyłącze 3/8" to przekrój który jest najczęściej stosowany do gęstych materiałów jakim jest szpachla malarska lub farby puchnące (stosowane w technikach PPOŻ).



Czy podane ciśnienie wystarczy?

    W pistoletach malarskich airless możemy się spotkać z dwoma zakresami ciśnień, do 250 bar oraz do 500 bar. Pistolety do 250 bar są najczęściej spotykane, popularne nawet w marketach budowlanych. Odpowiednie ciśnienie należy dobrac do warunków pracy, jeżeli malujesz na standardowym ciśneinieu 200 bar, czyli podczas natrysku ok 160-170 bar, możesz śmiało kupować pistolet 250 bar. Spełni on Twoje oczekiwania w 100% . Jeżeli zastanawiasz się nad natryskiem szpachli weź pistolet 500 bar, nie ze względu na ciśnienie, ale ze względu na trwalszą kontrukcję oraz szersze kanały przelotowe. Pomoże to bez problemu podawać szpachlę i ułatwi późniejsze czyszczenie. Pistolety 500 bar mogą również przydać się do natrysku ciężkiej antykorozji i farb przeciwogniowych. Najczęściej sa to modele, które charakteryzują się większą wytrzymałością elementów, co przy zwykłym malowaniu może przełożyć się na dłuższą żywotność i mniejszą awaryjność. Jeśmi macie jakiekolwiek wątpliwości odnosnie doboru pistoletu, dzwońcie do naszego biua, kontak znadziecie na www.sklep.spinex.pl lub na www.spinex.pl.

STARE, ZNISZCZONE MEBLE?

Z naszymi produktami wrócą do życia!

Oferujemy Ci produkty, które pomogą Ci w tym zadaniu.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI! +48 227531161
SPRAWDŹ NASZ SKLEP
Modern Masters
Rust-Oleum
Rokamat
Owatrol
Pro-Spray
PintyPLUS
Zinsser
Gentilin
Berizzi
Pro-Kitt
Tecnover
Zinsser