Zacieraczki Rokamat - przegląd modeli

Zacieraczki do tynków cementowo-wapiennych Rokamat      

Główne cech wyróżniające zacieraczki Rokamat:   

  • tarcza zacierająca o średnicy 350mm
  • wyposażone w sprawdzony i wydajny system napędowy, mocną osłonę wałka, odporną na  uszkodzenia i zginanie.
  • bardzo wydajny i żywotny silnik przyczepiany do paska.
  • bezstopniowa regulacja obrotów
  • pracę na długim korpusie umożliwiającym zacieranie także wyższych partii ścian.
  • szeroki wachlarz modeli
  • płynną pracę dzięki idealnie zaprojektowanym gąbkom, które nie nasiąkają i nie obciążają maszyny podczas pracy.
  • szeroki wachlarz tarcz i gąbek ( 5 gąbek i 3 talerze )
  • 3 gąbki i 1 talerz w każdym zestawie

Zacieraczka Rokamat 30000 DRY

Zacieraczka Rokamat 300 służy do zacierania tynków gipsowych oraz cementowo-wapiennych. Dzięki dużej powierzchni tarczy szlifującej (średnica tarczy to 350mm) i bezstopniowej regulacji obrotów praca przy dużych powierzchniach jest szybka i optymalna, przez co można zaoszczędzić czas oraz obniżyć koszty. Wyróżniającą cechą jest brak podawania wody, przez co zwilżanie musi odbywać się poprzez inną maszynę.

Zacieraczka Rokamat 35000 AQQU    

   

Model 350 jest to opcja modelu 300 wyposażona w zasilanie akumulatorowe. Na wyposażeniu znajdują się 2 akumulatory pozwalające na płynna pracę w cyklu 45 min pracy, 30 min ładowania. Zacieraczka Rokamat 350 nie ma podawania wody oraz regulacji obrotów. Krótka linka 50 cm zapewnia długą żywotność i komfort pracy. Brak kabla zasilającego oraz silnika przy pasku sprawia, iż jest to idealna maszyna do prac w miejscach niedostępnych.

Zacieraczka Rokamat 40000 WET

 

Model Rokamat 400 to ewolucja modelu 300, z możliwością podawania wody. Najlżejsza  na rynku profesjonalna zacieraczka . Idealnie nadaje się do zacierania tynków cementowo-wapiennych oraz gipsowych na mokro. Rokamat 400 ma możliwość natrysku wody na zacieraną powierzchnię poprzez podłączenie zacieraczki pod sieć wodociągową. Natryskiwanie wody regulujemy za pomocą spustu na korpusie, a intensywność strumienia regulujemy zaworem.

Zacieraczka Rokamat 70000 NAUTILLO    

Zacieraczka z zasobnikiem wody ROKAMAT 70000 NAUTILO służy do wygładzania - zacierania tynków gipsowych i cementowo-wapiennych na mokro. Jest niezwykle wygodna w użyciu, ekonomiczna i efektywna. Duża tarcza zacierająca o średnicy 350 mm zapewnia równość obrabianej powierzchni, a regulacja prędkości obrotów tarczy pozwala na lepsze dopasowanie do warunków pracy. Model 700 jest wyposażony w plecak, w którym jest umieszczony silnik, oraz zbiornik na wodę o pojemności 6l.  Aplikacja wody odbywa się poprzez spust umieszczony na korpusie. Opcjonalnie można dokupić także zbiornik na wodę na kołkach oraz dłuższą linkę napędową.

Szlifierka uniwersalna Rokamat 20000 CHAMELEON   

              

Z założenia model 200 to szlifierka/ zacieraczka uniwersalna. Służy głównie do szlifowania gipsów, usuwania tapet, starych farb, szlifowania styropianów itp. Jednak można zastosować tarcze z gąbkami, które pozwolą na zacieranie tynków cementowo-wapiennych i gipsowych na sucho. Rokamat Chameleon 20000 jest pozbawiony podawania wody, a zastosowanie dwóch przeciwbieżnych tarcz (każda o średnicy 200mm) pozwala na pewne prowadzenie maszyny po ścianie.

Budowa zacieraczek Rokamat    

Tarcza główna z rzepem 48000, do której są montowane talerze zacierające, przymocowana jest do adaptera głowicy 42900 poprzez śrubę 47000. Łożyskowany tryb redukcyjny 47200 odbiera napęd z  głowicy 40200 w której znajduje się mały tryb napędzający połączony z obustronnie łozyskowaną przekładnią kątową. Za pomocą łącznika 43201 pancerz linki 42100 jest ustabilizowany, a sam wałek napędowy 42200 może bezpiecznie pracować połączony z przekładnia 40200 kwadratem o przekroju 6mm. Drugi koniec linki jest montowany do przekładni kątowej silnika elektrycznego montowanego do paska operatora.                          
Na rysunku złożeniowym zacieraczki do tynków można zauważyć układ podawania wody bezpośrednio z instalacji zewnętrznej. Podłączenie do instalacji odbywa się dokładnie tak jak podłączenie węża ogrodowego. Przewód 44700 jest doprowadzony do regulacji przepływu strumienia wody 45000, następnie przewód 44800 połączony jest ze spustem 44600. Przewód 46600 łączy spust wody z elementem końcowym układu zraszania, czyli dyszą 46500.         

 

Silnik zacieraczki to silnik elektryczny szczotkowy, o mocy 900W, który został wyposażony w bezstopniową regulację obrotów. Przekładnia kątowa przekazująca napęd z silnika na linkę napędową jest idealnie spasowana i wykonana z materiałów bardzo wysokiej jakości. Gwarantuje to bardzo wysoką żywotność silnika i przy wymianie szczotek na czas można zupełnie uniknąć awarii.

Zacieraczki innych producentów na rynku polskim    

To co jest ważne i wyróżnia zacieraczki Rokamat od wszystkich innych modeli dostępnych na polskim rynku jest budowa zacieraczki i wyposażenie zacieraczek Rokamat w wysięgnik umożliwiający zacieranie tynku także przy suficie. Wszystkie poniższe modele mają głowice zacierającą z uchwytami , które ograniczają możliwości pracy w wyższych partiach ściany. Do wszystkich poniższych modeli nieodłącznym elementem roboczym jest drabina bądź rusztowanie.   

Eibenstock EPG 400 i EPG400WP

Zacieraczka EPG 400 to produkt niemieckiej firmy Eibenstock. Maszyna charakteryzuje się bardzo prostą budową i niższym komfortem pracy niż w przypadku zacieraczek do tynku Rokamat poprzez ciągłe trzymanie głowicy roboczej w rękach/  Silnik jest umieszczony przy głowicy, co ogranicza prace w wyższych partiach pomieszczeń. Maszyna pracuje na tarczach o średnicy 400mm i grubości ok 40-50 mm co powoduje, że z upływem wykonanej powierzchni maszyna zaczyna nabierać na wadze poprzez wysoką nasiąkliwość gąbek tynkiem. Model EPG400WP posiada dodatkową możliwość podawania wody.

BAPRO Easy

Model Easy ma funkcję spryskiwania wodą z pojemnikiem umieszczonym w stacji zasilającej.
Zacieraczka składa się z jednostki sterującej i napędu. Obudowa posiada uchwyt oraz 5l zbiornik na wodę. Głowica zawiera kabel zasilający, wyłącznik elektryczny, regulator obrotów zacierania oraz szybkozłącze do podawania wody. Woda pobierana jest ze zbiornika przez pompę wody i podawana bezpośrednio do napędu zacieraczki. Głowica zacieraczki posiada talerz o średnicy 400mm do której przyklejane są wymienne akcesoria.  Transport zacieraczki jest w skrzyni z uchwytami. Waga całkowita to ponad 30kg z czego waga bazy to 15 kg a głowicy głównej ok 5kg.

MAC-EDIL

Zasada działania zacieraczki tej marki jest identyczna jak w BAPRO . Średnica tarczy to 400mm tak jak we wszystkich innych modelach, ta sama pojemność zbiornika na wodę 5l oraz podobny układ sterujący. Różnice odnajdziemy  w wadze jednostki sterującej – 8kg oraz skrzynce sterującej – 8kg. Zdecydowaną różnicę odnajdziemy także w cenie. MAC-EDIL cenowo niewiele różni się od zacieraczek ROKAMAT.

CELMA

Zacieraczka nawiązująca budową do Eibenstocka. Jedyna różnica jest taka, że Celma zastosowała włącznik przeciwporażeniowy, co  znacznie poprawia bezpieczeństwo pracy. Mimo braku podawania wody maszyna bardzo korzystnie wychodzi cenowo. Jednak nadal jest to maszyna, która zmusza do pracy z rękami w górze, co znacznie skraca czas pracy operatora i podnosi koszt wykonania ściany. Średnica tarczy to 400mm, jednak poprzez stosowanie grubych i nasiąkliwych gąbek maszyna staje się niewygodna w użytkowaniu.           

Podsumowanie:

Ostatnie lata wykreowały wzmożoną popularność tynków cementowo-wapiennych. Wykonawcy w poszukiwaniu szybszych metod wykańczania zaczęli szukać alternatyw dla ręcznego wyrównywania powierzchni. Zmechanizowanie procesu zacierania pozwala na znaczne przyśpieszenie pracy. Rynek oferuje głównie zacieraczki o konstrukcji krótkiej z silnikiem przy elemencie zacierającym, co jest najtańszym rozwiązaniem, jednak nie pozwalającym na sięganie wyższych partii i wymusza prace na drabinie. Rozwiązanie może z czasem powodować zmęczenie rąk poprzez zwiększanie wagi gąbek. Kolejnym rozwiązaniem jest przeniesienie zasilania do skrzynki znajdującej się obok operatora. Rozwiązanie jest mało wygodne i bardzo skutecznie ogranicza ruchy. Masa jest mniejsza jednak spada także wygoda pracy. Jako dodatkowa funkcja dochodzi możliwość zraszania ściany bezpośrednio z maszyny. Najlepszym rozwiązaniem jest patent marki Rokamat, który proponuje silnik przyczepiany do paska, prowadzenie napędu giętkim wałkiem do głowicy oraz maszynę na wysięgniku, która bardzo skutecznie zwiększa zasięg. Normą jest także podawanie wody ze źródła zewnętrznego lub z plecaka. Bardzo dużą dbałość producent przyłożył także do akcesorii i lekkości pracy dzięki cienkim nie nasiąkliwym gąbkom. Aby operator miał nieograniczony zasięg Rokamat wprowadził maszynę zasilaną akumulatorowo. Wybór zacieraczki często jest podyktowany ceną, także konstrukcje z napędem bezpośrednio przy głowicy tutaj wygrywają.

Zdjęcia, linki:

Zdjęcia pochodzą z stron:

Wszystkie wymienione w artykule zacieraczki firmy Rokamat można kupić w naszym sklepie internetowym pod adresem:
http://www.sklep.spinex.pl/katalog/kategoria/16/zacieraczki-do-tynkow

STARE, ZNISZCZONE MEBLE?

Z naszymi produktami wrócą do życia!

Oferujemy Ci produkty, które pomogą Ci w tym zadaniu.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI! +48 227531161
SPRAWDŹ NASZ SKLEP
Modern Masters
Rust-Oleum
Rokamat
Owatrol
Pro-Spray
PintyPLUS
Zinsser
Gentilin
Berizzi
Pro-Kitt
Tecnover
Zinsser