Wykonanie i aplikacja efektu patynowanego brązu. Efekt Modern Masters od A do Z

Wykonanie i aplikacja efektu patynowanego brązu. Efekt Modern Masters od A do Z

Amerykańska marka Modern Masters specjalizuje się w wysokiej jakości efektach dekoracyjnych. Najczęściej wykorzystywanym efektem w projektach DIY jest jeden z trzech:
-efekt patynowanej miedzi
-efekt rdzy
-efekt patynowanego brązu.
Każdy zestaw w swoim składzie zawiera prawdziwy metal, co pozwala na uzyskanie bardzo naturalnego efektu rdzewienia lub patynowania. Wtym artykule staramy się opisać działanie efektu z brązem.

Metody aplikacji Efektu Brązu

Zasada działania efektów Modern Masters jest bardzo podobna. Każdy składa się z czterech komponentów. Pierwszym składnikiem jest  Acid Blocking Primer, czyli wodny, akrylowy podkład blokujący. Jest on odpowiedzialny za wyrównanie PH podłoża. Został specjalnie opracowany w celu blokowania aktywatorów (w przypadku efektu rdzy) oraz patyn (w przypadku efektu brązu i miedzi) serii Metal Effects, przed dostawaniem się do powierzchni metalu, drewna oraz podłoży reaktywnych. Dzięki podkładowu możemy cieszyć się równą i ładną rdzą / patyną. 


Kolejnym składnikiem w efekcie brązu jest farba z brązem. Jest to również wodna farba, która w swoim składzie ma opiłki brązu. Reagują one później z trzecim składnikiem (aktywatorem) dając naturalną patynę. Farba po pomalowaniu powierzchni daje efekt naturalnego brązu, więc sprawdzi się również sama w zastosowaniach dekoracyjnych. 

Kolejny krok: Aplikacja niebieskiej patyny. Aktywator reaguje z farbą z brązem przyśpieszając proces utleniania i tworząc prawdziwą niebieską patynę. Produkt może być nakładany wałkiem, pędzlem, końcówką rozpryskową lub nawet natryskiem. Każde rozwiązanie zapewni inny efekt końcowy. Wybór nalezy do nas. Po  wykonaniu tych kroków pozostaje nam położenie lakieru zabezpieczającego. Perma Coat Xtreme to wodny jednoskładnikowy lakier, który powstrzymuje rozwój patyny i zabezpiecza ją przed czynnikami zewnętrznymi. Jest to lakier, który nie zżółknie i nie będzie powodował miejscowych przebarwień. Dzięki temu, że jest cienko-powłokowy idealnie zabezpieczy efekt.

Aplikacja efektu brązu Modern Masters- krótka teoriaZaczynamy od podkładu blokującego. Aplikujemy 2-3 warstwy. Czas schniecia każdej warstwy to ok 2 godziny. Następnie należy odczekać min.12 godzin i aplikować farbę z brązem. Najlepsze nakładanie farby z brązem jest przy pomocy wałka ze średnim włosiem lub pędzela. Pierwsza warstwa schnie ok 1-2 godziny. Po aplikacji drugiej warstwy farby z brązem czas na aplikację niebieskiej patyny. Patynę aplikujemy na mokrą farbę. W zależności od oczekiwanego efektu aplikację patyny powtarzamy po ok 15 minutach. W przypadku małych powierzchni patynę zalecamy aplikować spryskiwaczem. Ostatni etap to aplikacja lakieru zabezpieczającego Perma Coat Xtreme, która powinna nastąpić po około 24 godzinach. Pierwszą warstwę można rozcieńczyć 1:1 z wodą, natomiast drugą, ostatnią warstwę aplikujemy bez rozcieńczania. Tak połozony efekt powinien ozdobić nasze prace. Sprawdzi się zarówno w pracy z małymi detalami, jaki i na dużych powierzchniach jakimi mogą być ściany, schody lub poręcze. Zastosowań efektów Modern Masters jest tyle ile osób wymyślających nowe projekty. 

AktualnościZapraszamy do śledzenia aktualności związanych z działalnością naszej firmy oraz przypominamy o naszym firmowy blogu www.blogspinex.pl na którym również piszemy – tylko mniej formalnie o nowościach, promocjach, testach oraz o różnych wydarzeniach ...

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies zgodnie z Polityką plików cookies.

Zgadzam się