Test farb tablicowo-magnetycznych 2w1

Test farb tablicowo-magnetycznych 2w1

Rok 2015 upłynął nam pod hasłem farb magnetycznych i farb kredowych! Nowy rok chociaż dopiero się zaczął wcale nie zapowiada, żeby cokolwiek miało zdetronizować to połączenie. Wydaje się więc, że emulsje te stały się nieodzownym elementem nowoczesnej architektury wnętrz i na stałe rozgościły się w naszych domach.

Kiedy przy okazji poszukiwań produktów do Drugiej Edycji Testu Farb Magnetycznych i Tablicowych natrafiliśmy na całkiem nieznane nam produkty nazwane dumnie 2w1 nie mogliśmy przejść obok nich obojętnie. Przypomnijmy, że do tej pory musieliśmy przecież  korzystać z dwóch produktów:

  • podkładu magnetycznego, który dzięki obecności opiłków żelaza nadawał naszej ścianie właściwości magnetycznych, czyli mówiąc po ludzku, mogliśmy używać na niej magnesów,
  • farb kredowych, zwanych też tablicowymi, które umożliwiały nam bezkarne pisanie kredą po ścianach :)

Czyżby więc nadchodziła era jednego produktu i efekt ściany do kredy i magnesów mielibyśmy osiągnąć jeszcze prościej, szybciej i taniej? Według świetnie brzmiących haseł reklamowych z aukcji allegro TAK właśnie będzie! Mocno zaintrygowani zamówiliśmy więc wszystkie dostępne na allegro farby – wszystkie, czyli 3 :)

Na nasz warsztat  wzięliśmy zatem:

  1. Magic Paint Farba Tablicowo Magnetyczna.
  2. Decor Trend Magnetyczna Farba Tablicowa.
  3. Perfect Board Farba Tablicowa Magnetyczna.

 

 

Karta techniczna

Każdy kto śledzi nasze poczynania na pewno wie, ze nasze testy zawsze zaczynamy od weryfikacji informacji z kart technicznych. Dzięki temu nie tylko poznajemy produkt, ale również sprawdzamy w jaki sposób mamy go zaaplikować, aby uzyskać najlepsze efekty. No i jest jeszcze jeden powód- jako świadomi konsumenci sprawdzamy, czy produkt jest bezpieczny zarówno dla nas jak i dla środowiska. 

Doświadczenie z poprzedniego testu farb magnetycznych nie poszło w las, postanowiliśmy porzucić więc myśl o poszukiwaniu kart na własną rękę i od razu poprosiliśmy osoby sprzedające o ich przesłanie.

I tak oto pierwszą kartę otrzymaliśmy bez najmniejszego problemu od niezwykle sympatycznego sprzedawcy. Zaskoczyła nas tylko informacja, iż do dwóch produktów obowiązuje jedna karta techniczna (Magic Paint i Perfect Board).

Drugi z kolei sprzedawca poinformował nas, iż karta zostanie przesłana wraz z farbami bądź mailowo, po czym słuch po nim zaginął.

Nie popsuło nam to jednak humorów, bo wszystkie trzy farby posiadały polskie etykiety. Podstawowe informacje o produkcie na pewno tam znajdziemy.

Przygotowanie do testów

Eksperyment z nowymi farbami został przeprowadzony w testowym pokoju w naszej siedzibie Spinex. W pierwszej kolejności zabezpieczyliśmy pobliskie rzeczy, chroniąc je tym samym przed niezamierzonym pochlapaniem farbami. Zadbaliśmy również o to, aby warunki aplikacji były identyczne. 

Do naszego testu użyliśmy więc trzech płyt pilśniowych o wymiarach 40x40 cm. W celu sprawdzenia krycia farb płyty celowo nie zostały zapodkładowane BIN Advanced Rustoleum. Ponadto do aplikacji użyliśmy trzech identycznie wyglądających wałków do farb wodnych. W pokoju panowała temperatura 20 stopni Celsjusza.

Opakowanie

Opakowanie będzie pierwszym kryterium, pod kątem którego przyjrzymy się farbom. Okazało się jednak, że wszystkie trzy farby zostały zapakowane przez producentów w niemal identyczne puszki (Decor Trend minimalnie mniejsza) o tych samych pojemnościach. Mieliśmy więc do dyspozycji 750 ml każdej emulsji.

Dodatkowo podczas naszych badań nad produktami nie stwierdziliśmy obecności na rynku innych pojemności zakupionych farb do magnesów i kredy.

Na każdym z opakowań dumnie prezentowały się etykiety w polskiej wersji językowej. Zaskoczyła nas trochę zbieżność tekstów na nich zawartych. Oceńcie proszę razem z nami.

Konsystencja farby

Kolejna niespodzianka czekała na nas od razu po otwarciu puszek. Mamy na myśli konsystencję testowanych farb. O ile farby do kredy mogą być dosyć rzadkie, to farby do magnesów zawsze okazują się zdecydowanie gęstsze. Głównym winowajcą są wspomniane wcześniej opiłki żelaza, które nadają malowanym powierzchniom właściwości magnetycznych. Dodatkowo nie od dziś wiadomo, że opiłki te poprzez swój ciężar opadają na dno, przez co wymieszanie farb  zajmuje kilka do kilkunastu minut.

W naszym przypadku nic takiego nie miało jednak miejsca. Wszystkie farby zostały wymieszane bardzo szybko i bez najmniejszego wysiłku. Już na tym etapie zaczęliśmy zastanawiać się więc czy farby te jak obiecują producenci rzeczywiście nadadzą naszej powierzchni właściwości magnetycznych. O tym jednak przekonamy się w części właściwej naszego testu.

Kolor i zapach farby

Kolejnymi aspektami, które zbadamy będą kolor i zapach. Po otwarciu farb okazało się, że wszystkie trzy puszki posiadają ten sam ciemnoszary kolor i ten sam niezbyt intensywny specyficzny zapach. Zapach wskazuje na wodną bazę farb. Niestety możemy stwierdzić to tylko i wyłącznie na podstawie własnych doświadczeń- bo zarówno karta jak
i etykiety milczą na ten temat.

Na tym etapie musimy przyznać się do czegoś jeszcze- coraz bardziej wyraźne stają się nasze podejrzenia, że testujemy jedną farbę w trzech puszkach z trzema różnymi etykietami. Bo jak inaczej wytłumaczyć identyczny kolor, identyczny zapach plus tą samą łatwość mieszania? Testujemy jednak dalej, zaczynamy malowanie powierzchni!

Aplikacja

Każda z testowanych farb na swojej etykiecie posiada informację o konieczności nałożenia co najmniej 2-3 warstw. Znając nasze podkłady do magnesów (Magnetic Primer  Rustoleum i Podkład  Magnetyczny Owatrol) postanowiliśmy nałożyć standardowe 3 warstwy każdej emulsji. Dzięki temu będziemy mogli porównać siłę przyciągania magnesów do pozostałych podkładów magnetycznych, które testowaliśmy w drugiej edycji testu tych farb.

Do nałożenia farb wykorzystaliśmy wspomniane wcześniej dobrej jakości wałki do farb wodnych.

Sam proces aplikacji okazał się bardzo przyjemny. Wszystkie farby (farba?) nie miały intensywnego, przeszkadzającego zapachu. Poza tym emulsje bardzo dobrze zachowywały się pod wałkiem i pokryły nasze płyty pilśniowe już w pierwszej warstwie.

Wszystkie próbki okazały się suche na dotyk po 30 minutach a kolejne warstwy nakładaliśmy w odstępie 2 godzin zgodnie z instrukcją zawartą na wszystkich etykietach.

Niestety efekt końcowy po wymalowaniu trzech warstw był daleki od oczekiwanego. Nasze gładkie do tej pory płyty pilśniowe nabrały bardzo wyraźnej struktury. Wykończenie to okazało się gorsze nawet od podkładu magnetycznego Pabeo, które w teście farb do magnesów zostało okrzyknięte podkładem dającym najgorsze wykończenie.

Właściwości magnetyczne

Przejdźmy zatem do najbardziej interesującego nas aspektu- siła przyciągania magnesów.

Aby nasze testy były miarodajne postanowiliśmy każdą wymalowaną powierzchnię potraktować dobrej jakości magnesami neodymowymi o wymiarach 20x5 mm. Do sprawdzenia mocy przyciągania niezbędne okazały się również czyste kartki formatu A4.

 

Mając na uwadze, że podczas malowania na powierzchni mogą występować różne grubości farby sprawdziliśmy siłę przyciągania w trzech miejscach (lewy dolny róg, górny środek, prawy dolny róg- zgodnie z zaznaczeniem magnesów na zdjęciu po lewej stronie).

Przypomnijmy iż we wspomnianym wyżej teście magnetyków najsłabszy efekt uzyskała Farba Dekoracyjna Magnetyczna Jeger (Leroy Merlin) osiągając wynik 6-7-6 kartek.

Niestety trzy testowane farby pokazały nam, że obawy zgłaszane już w momencie mieszania emulsji okazały się prorocze- świeżo wymalowane powierzchnie dumnie nazwane 2w1 nie mają praktycznie żadnych właściwości magnetycznych. Każda z nich utrzymała zaledwie 1 w porywach do 2 kartek. Przy okazji musimy mocno podkreślić fakt, iż nawet dobry jakościowo magnes sam ledwo utrzymał się na naszych próbkach.

Postanowiliśmy dać testowanym farbom jeszcze jedną szansę. Na próbkę emulsji Perfect Board nałożyliśmy kolejne trzy warstwy- w sumie było więc ich aż 6. Niestety okazało się, że cały nasz wysiłek zdał się na nic. Wymalowanie kolejnych warstw zajęło nam dodatkowe 6 godzin a efekt przyciągania polepszył się do utrzymania 4-4-4 kartek. Efekt ten oceniamy niestety jako więcej niż niezadowalający (nie mówiąc już o spadającej wydajności farby).

Wydajność

Skoro wspomnieliśmy o wydajności przyjrzyjmy się bliżej temu aspektowi. Wszystkie prezentowane dzisiaj farby mają identyczną wydajność. Gdybyśmy więc chcieli pomalować jak największą przestrzeń aplikując jedną warstwę wg producentów osiągnęlibyśmy wynik 5m² z litra farby. Pojemności wszystkich puszek wynoszą jednak 750 ml czyli wartość z 5m² spada do zaledwie 3,75m².

Nam jako klientom jedna warstwa farby niestety nie jest przydatna- sami producenci zaznaczają, iż należy nałożyć co najmniej 2-3 warstwy emulsji a przypominając, że na potrzeby naszego testu malowaliśmy 3 razy – wówczas wydajność farby spada 1,25 m².

Właściwości kredowe

Nasz test wykazał już niestety praktycznie zerowe właściwości magnetyczne. Hasło 2w1 jest więc niestety wyjątkowo nieaktualne. Sprawdźmy zatem jak emulsje sprawdzą się kiedy popiszemy je kredą.

W tej kategorii testowanym farbom nie mamy nic do zarzucenia. Powierzchnia w każdym przypadku  ładnie przyjmuje kredę.

Tak prezentowały się nasze próbki:

Kiedy uznaliśmy, że czas na usunięcie zapisków, również nie mieliśmy z tym najmniejszego problemu. W pierwszej chwili chcieliśmy spróbować usunąć je suchą gąbeczką, jednak  uznaliśmy, że nie ma sensu brudzić się pyłem z kredy i sięgnęliśmy pod wilgotną szmatkę. Każdy właściciel ściany do kredy na pewno potwierdzi, że jest to najlepszy sposób na nieaktualne wiadomości.

Tak natomiast wyglądały zaraz po usunięciu połowy zapisków:

Koszt

Wiedząc już jakich efektów możemy się spodziewać, zweryfikujmy ile będzie nas kosztowało malowanie powierzchni testowanymi farbami.

W związku z jednakową pojemnością farb „2w1” cena za puszkę już wykazuje nam pierwszą różnicę.  Za tę samą pojemność najmniej zapłacimy za  Magic Paint- 65 PLN, najwięcej zaś kosztować nas będzie Perfect Board- 99 PLN.

Kolejnym aspektem, który zbadamy, to koszt wymalowania 1m² gotowej powierzchni (3warstwy). Cena ta waha się więc od 52 do 79,2 PLN.

Nie są to więc zawrotne kwoty, jednak przypominając sobie ceny wymalowań tej samej powierzchni tylko przy użyciu podkładów do magnesów (zaczynając od 40,37 PLN w górę) w zestawieniu z efektami uważamy, że są to kwoty zdecydowanie za wysokie.

Dla porównania koszt pomalowania 1m² podkładem do magnesów Magnetic Primer Rustoleum to 45,92 PLN, doliczmy więc jeszcze koszty związane z aplikację farby do kredy Chalkboard Rustoleum 14,76 PLN, tym samym otrzymujemy więc koszty w postaci 60,68 PLN za wymalowanie powierzchni 1 m² przy użyciu dwóch produktów. Kwota ta mówi sama za siebie.

  Magic Paint
Farba Tablicowo
Magnetyczna 
Decor Trend
Magnetyczna Farba
Tablicowa 
Perfect Board  
Farba Tablicowa
Magnetyczna 
Pojemność 750 ML 750 ML 750 ML
Cena 65 PLN 69 PLN 99 PLN
Cena za 100 ml 8,66 PLN 9,20 PLN 13,20 PLN
Cena  za 1 m 2   
wymalowanie goto-
wej powierzchni   
(3 warstwy)
52 PLN 55,2 PLN 79,2 PLN

 

Wnioski

Tym samym dotarliśmy do końca naszego testu farb tablicowo magnetycznych reklamowanych dumnie jako 2w1. Niestety popularne stwierdzenie co jest do wszystkiego to jest do niczego sprawdza się tutaj idealnie.

Marzenia o jednym produkcie, dzięki któremu szybciej i taniej otrzymamy powierzchnię po której można pisać kredą a przy okazji za pomocą magnesów wieszać notatki, muszą jeszcze zaczekać na spełnienie. Nasz test jednoznacznie wykazał: nie wyszło ani szybciej, ani taniej a już na pewno nie lepiej w porównaniu z realizacją projektu przy pomocy dwóch oddzielnych produktów.

 

Artykuł "Test Farb Tablicowo-Magnetycznych 2w1" pochodzi ze strony Wallstudio (www.wallstudio.pl)

DOKUMENTY
1) pdfTest farb tablicowo-magnetycznych 2w1

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies zgodnie z Polityką prywatności.

Zgadzam się