Pędzle malarskie: Część druga Co warto wiedzieć przed zakupem?

Pędzle malarskie: Część druga Co warto wiedzieć przed zakupem?


     Cykl artykułów poświęconych pędzlom malarskim postanowiliśmy rozszerzyć o kolejny wątek, a mianowicie, co warto wiedzieć przy wyborze pędzla, na jakie rzeczy zwracać podczas zakupu i użytkowania pędzla. Przestrzeganie kliku podstawowych zasad pomoże dobrze wykorzystać produkt.


     Należy sprawdzić, czy wybrany pędzel nie ma zbyt dużo luźnych włosów. Jeśli tak się dzieje, będzie to kłopotliwe podczas malowania, ponieważ luźne włosy zostaną na powierzchni z farbą. Najlepiej zobaczyć ile włosów zostaje na ręce. Jest to krok, który można zrobić nawet w sklepie. Pędzle z naturalnym włosiem wymagają o wiele więcej uwagi niż pędzle syntetyczne. Nowy pędzl należy przed pracą wymoczyć w gorącej wodzie. Tuż przed samym malownaiem można lekko nawilżyć włosie, żeby miało lepszą przyczepnośc do farby co zaowocuje równomiernym rozprowadzeniem. Jeśli jestśmy już przy czepności farby do pędzla nalezy wspomnieć, że malując pędzlem nie należy nabierac za dużo farby. Najlepiej zanurzyć ok 20-25% włosia w farbie. Takie nanoszenie pozwoli uzyskać lepszą powierzchnię bez zacieków. Nie używaj pędzla na zmianę do różnych materiałów wodnych rozpuszczalnikowych, czy chemoutwardzalnych. Pozostałości po farbach rozpuszczalnikowych, czyli niedomyte cząstki na włosiu, nie będą współgrały z farbą na przykład wodną i na odwrót. Jest to bardzo istotna uwaga, ponieważ może to spowodować nieodwracalne sklejenie szczeciny i doprowadzić do zniszczenia pędzla. Warto o tym pamiętać jeśli mamy ograniczona ilość pędzli. Uwaga jest tym istotniejsza, im droższe pędzle kupujemy. Nalezy pamiętać, że jakość powierzchni zależy od użytej farby, ale także od użytego narzędzia. Pędzel słabej jakości może pozostawiać niechcianą strukturę i powodować zacieki przez kumulowanie farby w jednym miejscu.


     Pamiętaj, aby dokładnie umyć pędzel. Jeśli farba była rozpuszczalnikowa, uzywamy dedykowanego rodzaju rozpuszczalnika. Analogicznie postepujemy z farbami wodnymi, gdzie możemy dodać płynu do mycia/mydła w celu dokładniejszego oczyszczenia. Ostatnie płukanie należy zrobić w czystej wodzie/rozpuszczalniku. Nie dopuszczaj do zaschnięcia materiału na pędzlu. Bedzie on nie do usunięcia.
     Aby nie odkształcić szczeciny i nie spowodować trwałych uszkodzeń, suszenie pędzla musi odbywać się w zwisie. Nawet najdroższy, ale zaniedbany pędzel nie bedzie sie nadawał do pracy. Są to narzędzia, od których zależy efekt końcowy. Warto kupować dobre narzędzia, wtedy będziemy mogli cieszyć się idealnymi właściwościami aplikowanej farby. Pędzle malarskie:Część pierwsza rodzaje pędzliRodzaje pędzli malarskich. Pędzle malarskie są najczęściej wybieranymi narzędziami do poprawek, gruntowania, precycyjnych kształtów czy odcięć. Temat jest bardzo obszerny, także podzielę go na klika częci. W pierwszej postaramy się Wam przybliżyć ...

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies zgodnie z Polityką plików cookies.

Zgadzam się